Cheftræneren, Jesper Seidler, gør status ovenpå sin første efterårssæson som træner for klubbens 1. hold:
"Det har faktisk været en fantastisk oplevelse at have haft debut som 1. holds seniortræner for Sønderbro Fight. En klub med godt engagement og ikke mindst dygtige og venlige kollegaer. Der har været et godt sammenspil med bestyrelsen og ikke mindst 2. seniortræner og sportschef Kenneth.
Til træning og kamp har Finn og Carsten hjulpet godt til – specielt Finn har gennem sin meget intensive og gode målmandstræning gjort Martin til en seriøs god keeper og Anton er også blevet en fuldgod erstatning – når han ellers er skadesfri J
Carsten har med stort engagement og humør sikret den gode stemning i truppen – og han vil blive meget savnet i den kommende vintertræning.
Vi startede efteråret lidt skidt og vi høstede kun få point – mange spillere var blevet skadet og andre havde valgt ferie. Ja så kom ugerne med familiebesøg, kæresten skulle plejes og ikke mindst skulle arbejde og studie passes. Det har betydet en lav træningsintensitet – ca. 45 % og at vi har anvendt ca. 28 spillere i 14 turneringskampe.
Det er den dårlige historie – den gode er at vi gennem kammeratskab og ikke mindst vilje har besejret de problemer. Nye spillere er blevet etableret på holdet og de erfarne har smøget ærmerne op. Vi fandt vores koncept og har fået point i 9 kampe i dette efterår.
Vi har spillet gode kampe – og vi har fået større selvtillid. Der skal lyde en stor tak til alle gutterne for deres indsats vi nåede målet med 18 point i efteråret og vi har allerede fået 1 point i forårets kamp som blev spillet den 12. november.
Vi har en klar målsætning om at få tilknyttet minimum 20 spillere til 1 holdet – som kan og vil spille bold – uden afbud pga familiehygge, kærestenusseri, ferie og byture. Desuden så skal vi gerne komme til træning et par gange om ugen - og truppen skal have et fremmøde til træning på ca 70 % - så her er der kun afbud af særlige årsager som gælder.
Det har været godt at se at spillere som Thodsen, Nicky, Kasper, Claus og Mini har gjort en god indsats og er rykket op fra 2. senior. Desuden er det super at etableret kræfter som CC, Heede, Calu, Thagaard, Anders, Milo, Martin, Juul, Jarl, Borg, Hare og Mark har løftet en stor udfordring i dette efterår. Så er der også kommet skadet spillere tilbage i de aktives rækker som Aidan, Anton, & Frausing, der alle har ydet en god indsats. Vi har fortsat spillere som mangler at komme helt retur og være helt klar – her tænkes bl.a. på Per og Jess
Vi har også tiltrukket en række nye spillere – som er faldet godt til i Amagers mest sociale klub – med de bedste fester. Her kan nævnes Martin L., Mikkel, Kristian, Claus ny, Thøger, Jan, Krüger og senest Christoffer.
Vi ser frem til juleferien – men allerede nu glæder vi os til den kommende vinters træning – som står på løb, løb og atter løb, samt 11 fantastiske træningskampe – så vi er helt i gear til forårets første kamp i april måned – hvor vi går efter at komme op i toppen, men også at få opbygget en god stemning og holdning, så alle bare vil komme til træning og kamp."
Forza Sønderbro Fight
Jesper Seidler