fight

Årets første træning

Offentlig
18. januar 2012 - 13:30 af: Martin D. K. Jansen

Til årets første træning var der 26 fremmødte spillere som bød på pasningsøvelser og kamprelaterede øvelser og ikke mindst en rask lille løbetur efter træning.

Det var fantastisk vejr og 26 var mødt frem til årets første træning. Vi mødte frem i nye og fantastike flotte omklædningsrum - og klubbens formand havde sørget for at alt var i orden til drengene. Skabe, bolde og veste var ordnet til ug kryds bolle og slange. Må sige at det var verdens klasse - og hele truppen siger tak for det gode arbejde.

Træningen var præget af gode pasningsøvelser og ikke mindst at få spillet bold i kamp relateret øvelser.

Der var megen rust som skulle bankes af efter den lange juleferie - men det gode vejr betød også meget forårs kådhed. Alle 26 gik til den med krum hals og ikke mindst vores nye målmandstræner Finn - fik givet Martin en særdeles god træning.

Vi har fået en vikar som assistenttræner, da Nicki har tilbudt sin hjælp som assistenttræner - mens han kommer sig over sin skade. Super god attitude og holdning fra Nicki som styrede drengene i diverse øvelser.

Der var tæt samarbejde mellem A og B truppen - så vi kan få mere intensiv træning. Kenneth var en kæmpe hjælp og fik humøret op hos alle.

Alle var ude og løbe 5200 meter efter træning - tiden for de første 3,2 km var 15 minutter og de næste 2 km blev løbet på fantastiske 9 minutter. 24 minutter for hurtigste tid og sidste mand kom i mål på 29 minutter + et par sekunder.

Der er træning igen på torsdag - hvor vi starter med løb kl. 18.00 og er på ny kunst kl. 18.55. alle løber naturligvis til træning og kan du ikke nå det inden træning, så er der 5 km efter træning.

Næste tirsdag starter træningen kl. 17.25 omklædt og ude på banen - vi skal have løbeøvelse og alle skal vejes efter julen.

Næste tirsdag er alle inviteret til spisning - hvor menuen e mørbradgryde a la serie 2. Vi træner fra kl. 17.30 og der er ikke løb efter træning. Så vi spiser ca kl. 19.15. Der vil være lidt praktisk info om vintertræningen - men først og fremmest skal vi have lidt hygge og socialt samvær. Alle er velkomne - men Jesper skal have besked, så der er mad til alle.

Forza Sønderbro Fight
Træner teamet
0 kommentarer


Du skal være logget ind, for at skrive en kommentar